Skip to main content

First Person
en förklaring

12/15/2009 - spel, fps
Jag kallade Dead Space för ett FPS-spel i min lilla genomgång med de problem jag stötte på i och med att den är en portning från konsoll. Jag har fått lite kommentarer på att Dead Space inte är en FPS, så jag tänkte förklara lite hur jag tänker. Kommentarerna har i regel rört det faktum att man ju faktiskt ser sin karaktär, Isaac Clarke, medan man spelar. Därför kan det ju inte vara en FPS (First Person Shooter = Skjutspel i förstaperson). Jag hävdar dock att det resonemanget inte stämmer.
Det här till historien att valet att vi ser Isaac Clarke i bild hela tiden är för att flytta saker från skärmen till honom som person. Hans hälsa, eller "batterinivå" syns på hans rygg istället för i en flytande symbol i "visiret" (eller HUD som det heter på engelska) som i många andra spel. Sedan ansåg utvecklarna att det bidrog till spänningen att man knyter an till karaktären i sig, och inte känner att man upplever spelet i just förstaperson och alltså själv är spelaren.
Men, trots detta så är spelet ett FPS vad gäller speltekniken, av den enkla anledningen att interaktionen med omvärlden, och då närmast sikta-skjut-delen utgår från spelaren som sitter framför datorskärmen. Med andra ord kan inte Isaac Clarke sikta och skjuta på något som du inte har fixerat i ett sikte som i sin tur har en fast position på skärmen. När du rör musen så flyttar du kameran och då även siktet.
Här är en liten skärmdump från Crysis som visar hur det är upplagt. Inget konstigt med detta och alla som spelar spel vet ju att det är så här det fungerar.
När jag skulle ta fram ett kontraexempel så fick jag dock gräva djupt i hjärnan. Alltså, jag vill ju i och med detta visa ett spel som är i tredjeperson vy-mässigt OCH interaktions-mässigt. Det vore ju enkelt att ta till exempel Star Wars: The Force Unleashed som exempel, men i det spelet så skjuter man aldrig, och har inte ett sikte i normal bemärkelse.
Det första jag kom på var Oni, ett spel från 2001 (!) som faktiskt var ruskigt bra när det släpptes. Men skillnaden mellan det här spelet och ett FPS-spel är att när karaktären tar fram ett vapen och skjuter så är siktet alltid i förhållande till henne, inte skärmen. När du flyttar musen så flyttar du siktet på skärmen, men använder WASD- eller piltangenterna för att vrida vyn. Det finns inte så många sådana här spel längre, så vitt jag vet. Nu var inte Oni ett skjutaspel i grunden, utan mer ett tredjepersons äventyr-slagsmålsspel. Jag önskar att dom skulle göra en remake på det faktiskt, det var ruskigt skoj.
Så, nu hoppas jag att jag förklarat lite hur jag ser på detta. Får se om det kommer nya kommentarer på detta!
Mer i Webblog
Att teruppliva ett gammalt projekt
Din dag
Atlas BETAflagga
First Person en frklaring
Atlasblogg
Tandvrk
Lever du i morgon
Nyckelord: spel or fps
Kanske dags att skaffa ny SpelPC
Darksiders
Special Editionsjukan
First Person en frklaring
Borderlands
Saker jag riktigt str mig p i spel
FragFX
Nordic: The Musical
Midgård
Nordic: The Musical
Himlen brinner
Nordic: The Musical
Gudarnas spel
Nordic: The Musical
Oändlig kärlek
Ljussabel-projektet
Hemma Bäst
Skåp till Ute-TV
Thåström i Globen
Födelsedagspresent
Bröllopspresent
Borta Bra
Recension: Jacy's
Thåström
Nordic: The Musical
Kunskapens pris
Nordic: The Musical
Livets träd
Nordic: The Musical
Allting börjar alltid någonstans
Borta Bra
Recension: Bohusgården Hotell & Konferens
Borta Bra
Recension: Elite Palace
Nytt projekt på gång: Ljussablar som ljuskälla
Hemma Bäst
Hemma-Spa klart!
Alien: Romulus
Hemma Bäst
Utebaren klar!
Hemma Bäst
Börjar likna en bar!
Hemma Bäst
Reglar på plats
Hemma Bäst
Rivning pågår!
Mjölner!
Borta Bra
Örnen börjar bli redo för Sweden Rock
Hemma Bäst
Utebar!
Mixtejp
Norrsken
Kan ha "råkat" skaffa något på Sci-Fi-mässan
Borta Bra
Recension: Steam Hotell
Hemma Bäst
Det börjar ta form med hemma-spa:et
Rostfärg och IKEA-lampa
Myst Book
Create a physical book from my digital book
Myst Book
Survey Island
Myst Book
Someone is trying to sell my map!
Julkalender
Myst Book
Myst book updated
Borta Bra
Recension: Yasuragi Ryokan Hanare
Borta Bra
Recension: Ad Astra
Ny tatuering - midgårdsormen!
Minnestal till en kaffekopp
Förlovade
Borta Bra
Sweden Rock 2023
Ny nummerskylt för huset
Fix i husbilen
Grubbelgubbe
Hemma Bäst
Uppdateringar i verkstaden!
Måla med rostfärg
Vårfix i trädgården
Jung Kook