Skip to main content

Han är
död nu

05/07/2011 - döden
Jag läste just ett vackert men oerhört sorgligt blogginlägg som heter "The Last Post". Han dog den tredje maj i cancer och bad sin familj att publicera ett sista blogginlägg på sin sida där han reflekterar över livet, sitt eget öde och sörjer att han inte kan se sina barn växa upp.
Precis som när jag skrev om när just_tea dog så blir jag väldigt påverkad av sådant här. Texter, känslor och tankar från människor som nyligen dött. Till skillnad från just_tea så visste ju Derek om att han skulle dö, vilket ändå aldrig lyckas förändra den känslomässiga tyngden när det väl händer.
Jag talade nyss med en vän om hur lätt jag har för att gråta till film, vilket han också har. Vi går på varje "hollywoodtrick" och bölar som små barn när något sorgligt händer i en film. Jag känner mig väldigt osäker på mig själv när det gäller sådant här. När jag läste blogginlägget grät jag under andra halvan av texten, men i andra situationer kan jag känna mig känslokall, nästan apatisk. Jag antar att man helt enkelt hanterar olika situationer olika. Jag tror jag har rätt så stor inlevelseförmåga för vissa typer av känslor.
Som Tina kommenterade i Lever du i morgon? så tror jag inte heller att man ska leva varje dag som om det vore den sista, det låter på tok för påfrestande. Men samtidigt så blir jag så fylld med en ödesdiger känsla när jag läser sådant här. Hur skulle jag hantera om jag blev sjuk i cancer? Hur skulle min familj hantera det?
Jag tror jag skulle vilja leva varje dag som om den vore min bästa!
Mer i Webblog
Telias nya profil
Dedikerad Youtubebrowser
Slut med tjatet
Han r dd nu
Fotosession Annas gravidmage
Program fr noteringar
Ny SpelPC
Nordic: The Musical
I-IV: Loke: Gudarnas spel
Nordic: The Musical
I-V: Freja: Oändlig kärlek
Ljussabel-projektet
Hemma Bäst
Skåp till Ute-TV
Thåström i Globen
Födelsedagspresent
Bröllopspresent
Borta Bra
Recension: Jacy's
Thåström
Nordic: The Musical
I-III: Oden
Nordic: The Musical
I-II: Yggdrasil
Nordic: The Musical
I-I: Ginnungagap: Allting börjar alltid någonstans
Borta Bra
Recension: Bohusgården Hotell & Konferens
Borta Bra
Recension: Elite Palace
Nytt projekt på gång: Ljussablar som ljuskälla
Hemma Bäst
Hemma-Spa klart!
Alien: Romulus
Hemma Bäst
Utebaren klar!
Hemma Bäst
Börjar likna en bar!
Hemma Bäst
Reglar på plats
Hemma Bäst
Rivning pågår!
Mjölner!
Borta Bra
Örnen börjar bli redo för Sweden Rock
Hemma Bäst
Utebar!
Mixtejp
Norrsken
Kan ha "råkat" skaffa något på Sci-Fi-mässan
Borta Bra
Recension: Steam Hotell
Hemma Bäst
Det börjar ta form med hemma-spa:et
Rostfärg och IKEA-lampa
Myst Book
Create a physical book from my digital book
Myst Book
Survey Island
Myst Book
Someone is trying to sell my map!
Julkalender
Myst Book
Myst book updated
Borta Bra
Recension: Yasuragi Ryokan Hanare
Borta Bra
Recension: Ad Astra
Ny tatuering - midgårdsormen!
Minnestal till en kaffekopp
Förlovade
Borta Bra
Sweden Rock 2023
Ny nummerskylt för huset
Fix i husbilen
Grubbelgubbe
Hemma Bäst
Uppdateringar i verkstaden!
Måla med rostfärg
Vårfix i trädgården
Jung Kook
Pappaskämt och annan humor
Bilder på spelbordet när det används