Hoppa direkt till innehåll

Mail, en
utdöende art

2011-02-11 - mail
Jag såg nyss en demo på en ny mailklient som heter Sparrow som stuvar om mailandet till att fungera lite mer som en Twitterklient. Den ser riktigt fräsch ut faktiskt och kan säkert göra mailandet till mer av en kommunikationsform än vad den är idag.
För jag har märkt på sistone att mail inte direkt används för att kommunicera så mycket länge. Om vi ignorerar det faktum att ungefär 80% av alla mail man får är spam så är det väldigt få bland de övriga 20% som är någon som vill säga något till dig. Visst, en del mail är notifieringar om att du fått kommentar på din blogg eller på ditt foruminlägg, men det bevisar ju poängen egentligen. Dm pratar med dig via bloggen/forumet/facebook/twitter i stället för via din mail.
En anledning till det kan säkerligen vara att email-adresser är svåra att komma ihåg. Folk använder inte sina adressboks-program på datorn längre, åtminstone inte till vänner och bekanta på samma sätt. Och anledningen är ju just Facebook till exempel. Varför uppdatera din brorsas email i adressboken när du när som helst kan slänga ivägg ett meddelande på Facebook? Ett meddelande som han säkerligen blir upplyst om i sin mail - som han håller uppdaterad gentemot Facebook (förhoppningsvis).
För jobbgrejer används mailen lite mer som kommunikation, jag får förfrågningar, layouter diskuteras osv osv, men jag har byggt ett supportsystem i Atlas som gör att mina kunder inte kontaktar mig via mail, utan via det systemet, där det förs en log och man kan se alla svar på ett ärende. När någon skriver där så skickas det ut - just det - ett mail om att någon skrivit ett svar. Så även för jobbkommunikation så är mailen på nedåtgång.
Kanske kan program som Sparrow iunderlätta mailandet, eller kanske det här med email-adresser är något som folk inte ska behöva komma ihåg. Men mailen anses ju fortfarande vara det mest "autentiska" sättet att kontakta någon och när du registrerar dig på Facebook och Twitter så måste du ange din mail, och du måste verifiera ditt konto genom att klicka på en länk i ett mail.
Det finns ju vissa som har brevvänner via mailen och det är ju antitesen av det här inlägget. I dom fallen används ju mailen för att kommunicera i allra högsta grad. Jag kan tycka att mailen också känns mer personligt än ett meddelande på Facebook.
Jag vet inte om vi borde uppmanas att maila mera, det spelar kanske ingen roll hur vi kommunicerar med varandra, bara det blir gjort.
Mer i Webblog
Fotosession Annas gravidmage
Program fr noteringar
Ny SpelPC
Mail en utdende art
Nsta dator  en iMac
Microbloggning och bloggning kan det fungera tillsammans
En miljon trffar
Robotar
Nordic: The Musical
Blodsbröder
Nordic: The Musical
Midgård
Nordic: The Musical
Himlen brinner
Nordic: The Musical
Gudarnas spel
Nordic: The Musical
Oändlig kärlek
Ljussabel-projektet
Hemma Bäst
Skåp till Ute-TV
Thåström i Globen
Födelsedagspresent
Bröllopspresent
Borta Bra
Recension: Jacy's
Thåström
Nordic: The Musical
Kunskapens pris
Nordic: The Musical
Livets träd
Nordic: The Musical
Allting börjar alltid någonstans
Borta Bra
Recension: Bohusgården Hotell & Konferens
Borta Bra
Recension: Elite Palace
Nytt projekt på gång: Ljussablar som ljuskälla
Hemma Bäst
Hemma-Spa klart!
Alien: Romulus
Hemma Bäst
Utebaren klar!
Hemma Bäst
Börjar likna en bar!
Hemma Bäst
Reglar på plats
Hemma Bäst
Rivning pågår!
Mjölner!
Borta Bra
Örnen börjar bli redo för Sweden Rock
Hemma Bäst
Utebar!
Mixtejp
Norrsken
Kan ha "råkat" skaffa något på Sci-Fi-mässan
Borta Bra
Recension: Steam Hotell
Hemma Bäst
Det börjar ta form med hemma-spa:et
Rostfärg och IKEA-lampa
Myst Book
Create a physical book from my digital book
Myst Book
Survey Island
Myst Book
Someone is trying to sell my map!
Julkalender
Myst Book
Myst book updated
Borta Bra
Recension: Yasuragi Ryokan Hanare
Borta Bra
Recension: Ad Astra
Ny tatuering - midgårdsormen!
Minnestal till en kaffekopp
Förlovade
Borta Bra
Sweden Rock 2023
Ny nummerskylt för huset
Fix i husbilen
Grubbelgubbe
Hemma Bäst
Uppdateringar i verkstaden!
Måla med rostfärg